Co jsou exoplanety a kde se vyskytujÃ
Prvnà exoplanetu objevili vÄ›dci v roce 1988, trvalo vÅ¡ak téměř 15 let, než mohla být jejà existence definitivnÄ› potvrzena. Do roku 2023 bylo ve vesmÃru objeveno pÅ™es 5,5 tisÃce exoplanet. NejvÃce se na jejich nálezu podÃlel teleskop Kepler. DalÅ¡Ãm zaÅ™ÃzenÃm na vyhledávánà extrasolárnÃch planet byl spektrogram HARPS, instalovaný na observatoÅ™i v Chile.
VÄ›tÅ¡ina objevených hvÄ›zd, které se alespoň ÄásteÄnÄ› podobajà Slunci, má své planety. Dokonce takové, které se svou velikostà podobajà Zemi a obÃhajà svou hvÄ›zdu v takzvané „obyvatelné zóně“. Jedna z nejvÄ›tÅ¡Ãch exoplanet, které jsou evidovány v NASA, má název DENIS-P J082303.1-491201 b. Jejà pÅ™ibližná hmotnost se uvádà 29x vyÅ¡Å¡Ã, nežli je náš Jupiter. A protože jejà hmotnost je – podle kritériià pro planety – pÅ™ÃliÅ¡ vysoká – vÄ›dci se domnÃvajÃ, že se možná spÃÅ¡ jedná o hnÄ›dého trpaslÃka.
Co jsou horké Jupitery
Horké Jupitery jsou masivnà planety, které obÃhajà svou hvÄ›zdu pomÄ›rnÄ› blÃzko.  NejÄastÄ›ji se vyskytujà u mladÅ¡Ãch hvÄ›zd. Proto jsou velice dobÅ™e detekovatelné souÄasnými vÄ›deckými technologiemi. Horké Jupitery jsou nejÄastÄ›jÅ¡Ã typy objevených planet. Nové vÄ›decké studie uvádÄ›jÃ, že ÄÃm je hvÄ›zda starÅ¡Ã, tÃm ménÄ› plynný obrů (horkých Jupiterů) se v jejà blÃzkosti pohybuje. Je možné, že se pÅ™eměňujà na jinou kategorii planet, anebo zkrátka migrujà nÄ›kam dál od mateÅ™ské hvÄ›zdy.
Jak exoplanety obÃhajà své hvÄ›zdy
Téměř vÅ¡echny objevené extrasolárnà planety se, až na nÄ›kolik extragalaktických výjimek, nacházejà v MléÄné dráze. Jejich obÄ›h kolem svých hvÄ›zd trvá velmi rozdÃlnou dobu. NÄ›které obÄ›hnou hvÄ›zdu bÄ›hem nÄ›kolika hodin, jiným trvá oběžná doba stovky Äi tisÃce let.
Nejbližšà exoplaneta, kterou vÄ›dci detekovali je Proxima Centauri b, a je vzdálená 4,2 svÄ›telného roku od ZemÄ›. ObÃhá kolem stejnojmenné hvÄ›zdy, která je ze vÅ¡ech hvÄ›zd nejblÞe Slunci (exoplanety se vÄ›tÅ¡inou oznaÄujà jménem své hvÄ›zdy s pÅ™idánÃm malého pÃsmena).
KromÄ› extrasolárnÃch planet se vesmÃrem pohybuje i nÄ›kolik miliard toulavých planet, které neobÃhajà kolem žádné hvÄ›zdy.