ÄŒlovÄ›k je jednÃm z mála druhů, kterému se podaÅ™ilo rozÅ¡ÃÅ™it prakticky po celém svÄ›tÄ›. A to i pÅ™esto, že v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› klimatu nemá Å¡anci pÅ™ežÃt – nemáme srst, která by nás chránila, ani zuby Äi drápy Äi skuteÄnÄ› rychlé nohy. Na vrchol jsme se dokázali dostat jen dÃky tomu, že jsme ovládli oheň a pozdÄ›ji i technologie.
Â
I pÅ™esto vÅ¡ak stále patÅ™Ãme do zvÃÅ™ecà řÃÅ¡e. Je tedy pochopitelné, že i my máme své pÅ™irozené prostÅ™edÃ, kam bychom se vrátili, kdybychom o tyto své výhody pÅ™iÅ¡li. AvÅ¡ak navzdory tomu, co si mnoho lidà myslÃ, tÃmto nenà les.
Â
Â
Když se podÃváte na stavbu naÅ¡eho tÄ›la, zjistÃte, že pro pohyb v lese nenà pÅ™ÃliÅ¡ vhodné, zvláštÄ› když jej srovnáme s jinými primáty, kteřà lesy obývajÃ, jako jsou napÅ™Ãklad Å¡impanzi. Máme krátké ruce, což nám ztěžuje Å¡plhánÃ, stejnÄ› jako fakt, že prsty na noze nemáme stejnÄ› ohebné a obratné jako ty na rukou, zvláštÄ› pak palec. Také naÅ¡e vzpÅ™Ãmená chůze nenà pÅ™ÃliÅ¡ stabilnÃ.
Â
Je tedy jasné, že patÅ™Ãme do jiného prostÅ™edÃ. Ale do jakého? Nemůže být pÅ™ÃliÅ¡ chladné, pÅ™eci jen bychom nepÅ™ežili bez stÅ™echy nad hlavou a ohnÄ› zimu ani v mÃrném pásu. Kde bychom tedy prosperovali?
Â
OdpovÄ›Ä znÃ, že na afrických savanách. Ty jsou naÅ¡Ãm původnÃm domovem. Je tam dostateÄnÄ› teplo na to, abychom nepotÅ™ebovali srst, a tmavá barva kůže (která je naÅ¡e původnÃ) nás chránà pÅ™ed sluneÄnÃmi paprsky. VzpÅ™Ãmená chůze nám pak umožňuje dÅ™Ãve spatÅ™it pÅ™Ãpadné nebezpeÄà Äi koÅ™ist.
Â
Â
NaÅ¡e krátké ruce (ve srovnánà s jinými primáty) se sice až tak nehodà pro Å¡plhánÃ, jsou vÅ¡ak nepÅ™ekonatelné v hodu. Toho lze samozÅ™ejmÄ› využÃt pÅ™i lovu, kdy i primitivnà oÅ¡tÄ›py, které nejsou niÄÃm vÃc než naostÅ™enými klacky, dovedou skolit zebru Äi antilopu.
Â
I kdybychom tedy pÅ™iÅ¡li o svou technologickou výhodu, stále jeÅ¡tÄ› budeme úspěšnými lovci-sbÄ›raÄi afrických savan. NemusÃme se tedy bát, že by náš druh vyhynul.